BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Wiadomości

MSBS-7,62 w 2017

Wiadomości, 16 grudnia 2016
Autor:

W Fabryce Broni kończy się kompletowanie pierwszych prototypów karabinów MSBS-7,62. Pierwsze strzały mają zostać oddane w 2017.

Porównanie pierwszych ujawnionych w sierpniu 2015 rysunków karabinów MSBS-7,62, powyżej samopowtarzalna odmiana wyborowa z 508-mm lufą, poniżej wersja samoczynno-samopowtarzalna z 406-mm lufą. Opracowanie tej drugi to efekt zapotrzebowania zgłaszanego przez żołnierzy Wojska Polskiego na bazie doświadczeń z Afganistanu / Rysunek: Fabryka Broni

Jak dowiedział się BiA-TAC, w 2017 powstaną cztery prototypy MSBS-7,62 do amunicji 7,62 mm x 51 NATO: dwa samopowtarzalne karabiny wyborowe z lufami długości 508 mm i dwa karabiny automatyczne z lufami długości 406 mm. Pierwsze są propozycją następcy SWD w Wojsku Polskim, drugie – odpowiedzią na zapotrzebowanie wojsk aeromobilnych. Po skompletowaniu prototypów będą prowadzone ich badania certyfikacyjne. Prace finansowane są ze środków własnych, a zatem powinny iść daleko szybciej, niż projekt karabinka do amunicji pośredniej.

Powstający karabin MSBS-7,62 to konstrukcja bazująca na rozwiązaniach MSBS-5,56, jednak oparta na odmiennej komorze zamkowej, niewymiennej z odmianą do naboju 5,56 mm x 45. Nowa broń będzie jednak miała identyczny układ ergonomiczny i funkcjonalny. Komora zamkowa zostanie wyposażona w dwa okna wyrzutowe łusek, aby – po odwróceniu zamka – można było dostosować karabin także do potrzeb strzelców leworęcznych. Obecnie nie planuje się tworzenia na bazie MSBS-7,62 odmiany bezkolbowej, a jedynie karabin w odmianie klasycznej z kolbami składaną i wysuwaną oraz regulowaną stałą, do wersji wyborowej.


Galeria