BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Bojowa

Bren 2 dla Pakistanu?

Bojowa, 06 grudnia 2016
Autor:

Pakistan Ordnance Factories (POF) negocjuje z spółką Ceska Zbrojovka (CZ) kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56 w siłach zbrojnych tego państwa.

Nowa odmiana karabinka automatycznego (CZ 806) Bren 2 do amunicji 5,56 mm x 45 z lufą długości 356 mm (14 cali). To trzeci ujawniony model tej konstrukcji strzeleckiej, odpowiadający wymaganiom Pakistanu. Jeżeli pakistańsko-czeskie negocjacje zakończą się sukcesem, to jego wielokalibrowa odmiana będzie zaoferowana siłom zbrojnym Pakistanu i będzie produkowana na miejscu w zakładach Pakistan Ordnance Factories / Zdjęcie: Ceska Zbrojovka

26 listopada, podczas drugiego dnia wystawy IDEAS 2016 w Expo Centre w Karaczi doszło do podpisania protokołu ustaleń między POF, a CZ. Oznacza to przejście do kolejnej fazy negocjacji w sprawie umowy dotyczącej wytwarzania w Pakistanie czeskich konstrukcji strzeleckich. Oznacza to także, że Pakistańczycy uznali ofertę broni przedsiębiorstwa Ceska Zbrojovka za najlepiej spełniającej ich oczekiwania.

Obecnie rozmowy pakistańsko-czeskie dotyczą szczegółowych zagadnień produkcji w zakładach Pakistan Ordnance Factories karabinków i karabinów rodziny CZ 806. Negocjacje obejmują m.in. kwestie stopniowego przygotowania wytwarzania karabinków i karabinów Ceska Zbrojovka w zakładach podległych Pakistan Ordnance Factories. Ma to się odbywać od prostego montażu broni z dostarczonych z Czech komponentów po pełną produkcję broni na miejscu. Rozmowy dotyczą też szczegółów współpracy przemysłowej – transferu technologii, wsparcia technicznego, jak też szkolenia dla pracowników POF.

Prezentacja karabinka Bren 2 do naboju 7,62 mm x 39 dla dowódcy sił zbrojnych Pakistanu w marcu 2016 w zakładach POF w Wah. Obok czeskiej broni pokazywano tam także karabinki belgijskie, rosyjskie, serbskie i włoskie / Zdjęcie: Saana

Jeżeli dojdzie do podpisania umowy będzie to oznaczało gigantyczny skok sprzedaży czeskiej broni, jak też wymusi rozbudowę zakładów w Uherskim Brodie oraz poszerzenie niezbędnej sieci kooperantów. Oznacza to także awans przedsiębiorstwa Ceska Zbrojovka do światowej pierwszej ligi producentów broni strzeleckiej, gdyż docelowo Pakistan jest zainteresowany wytworzeniem na miejscu nawet od pół miliona do miliona nowych konstrukcji.

Czesi mają w ofercie modułowy, wielokalibrowy karabinek (CZ 806) Bren 2 do naboju 5,56 mm x 45 i 7,62 mm x 39. Co zabawne, powstał on w oparciu o model CZ 807 oferowany w postępowaniu… w Indiach, czyli u największego rywala Pakistanu w regionie. BiA-TAC dowiedział się także, że zakończono także prace nad odmianą tej broni do amunicji 7,62 mm x 51. Choć zapowiadano jej ujawnienie na targach zbrojeniowych Eurosatory w Paryżu, to jednak – ze względu na negocjacje z Pakistanem – nie zdecydowano się jej zaprezentować.

Podobnie, jak CZ 807, karabinek (CZ806) Bren 2 zasilany jest ze specjalnego łukowego magazynka do rosyjskiej amunicji, niezamiennego z magazynkiem od AK, ale pasującego do gniazda czeskiej broni wymiennie z magazynkiem od AR-15/M16 / Zdjęcie: Saana

Od blisko dekady Pakistan szuka nowej, indywidualnej broni strzeleckiej, która ma zastąpić obecnie używane karabiny POF GG3A3 i G3P4 do amunicji 7,62 mm x 51 oraz kupowane w dużej liczbie w Chinach, klony AK, karabinki NORINCO typ 56 zasilane nabojem 7,62 mm x 39.W 2015 państwo to rozesłało zapytania ofertowe do producentów broni strzeleckiej, a w październiku ubiegłego roku wybranym wytwórcom przekazano wstępne założenia taktyczno-techniczne. Próby broni miały rozpocząć się pod koniec 2015, jednak nastąpiło to dopiero w pierwszych miesiącach bieżącego roku.

Pakistańczycy testowali konstrukcji do trzech rodzajów nabojów: pośrednich 5,56 mm x 45 i 7,62 mm x 39 oraz karabinowego 7,62 mm x 51. Próby miały sprawdzić zachowania się broni w lokalnych warunkach terenowych i klimatycznych. Do testów dopuszczono pięciu producentów: Beretta Defense Technologies z Włoch, Ceska Zbrojovka z Czech, FN Herstal z Belgii, Koncern Kałasznikow z Rosji i Zastava Arms z Serbii. Belgowie, Czesi i Włosi zaproponowali rodziny broni do wszystkich trzech typów amunicji, odpowiednio FN SCAR-L/H, CZ 806 Bren 2 i ARX160/ARX200. Rosjanie dostarczyli AK-101 do naboju 5,56 mm x 45 i AK-103 do 7,62 mm x 39, a Serbowie M21 do amunicji 5,56 mm x 45 i karabiny M77 do 7,62 mm x 51.


Galeria