BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Bojowa

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

Karabinki L119A2 zmodyfikowane przez Colt Canada. Bazą był modele Diemaco C8 SFW/CQB / Zdjęcie: Colt Canada

Odpowiedzialny za uzbrojenie i wyposażenie piechoty dział agencji zakupów brytyjskiego ministerstwa obrony Dismounted Close Combat Team (DCC) poinformował o rozszerzeniu umowy z lipca 2013 na modyfikację karabinków L119A1 (C8 SFW/CQB) do nowego standardu L119A2 także o zakup nowych konstrukcji tego typu. Wartość podpisanego z kanadyjskim Colt Canada Corporation (część amerykańskiego Colt Defense) kontraktu wynosiła wówczas 2,8 mln GBP.

Modyfikacja do standardu L119A2 obejmowała wymianę komory zamkowej z lufą na nową, monolityczną ze zintegrowanym łożem z szynami montażowymi, montaż nowego urządzenia wylotowego (wybrano produkt amerykańskiego przedsiębiorstwa Surefire, używany też przez komandosów USSOCOM), wprowadzenie obustronnych przełączników (rodzaju ognia, zwalniania magazynka i zespołu ruchomego z tylnego położenia), jak też zamianę chwytu pistoletowego na ergonomiczny oraz kolby na Magpul CTR. Dwa ostatnie elementy dostarczane są w kolorze ziemnym, komora spustowa i zamkowa pozostają czarne.

Obecnie Brytyjczycy chcą w ramach umowy także zakupić nowe karabinki L119A2, przez co wartość kontraktu ma wzrosnąć o 522 tys. do 4.387.599 GBP (23,5 mln zł). Postępowanie prowadzono w trybie wyboru z wolnej ręki, ze względu na przyjęcie L119A1 do uzbrojenia brytyjskich sił zbrojnych, jak też posiadanie przez Colt Canada Corporation pełni praw do tej konstrukcji.

Karabinki L119A1 wprowadzono do brytyjskich jednostek specjalnych pod koniec lat 1990. Nazwa obejmowała dwie konstrukcje: Diemaco C8 SFW (Special Forces Weapon) z 409-mm lufą i Diemaco C8 CQB (Close Quarters Battle) z 254-mm lufą. Karabinki L119A1, jak i zmodernizowane odmiany L119A2, używane są głównie przez żołnierzy SAS (Special Air Service), SBS (Special Boat Service), SFSG (Special Forces Support Group), 43. Commando Royal Marines (w tym Recapture Tactics Team), Pathfinder Platoon z 16. Brygady powietrznodesantowej, Close Protection Unit Royal Military Police, jak też wybrane pododdziały RAF pełniące rolę ochrony lotnisk. Najczęściej broń kompletowana jest z celownikiem optycznym Trijicon ACOG 4x32 (TA31) z osadzonym na korpusie mikrokolimatorem Trijicon RMR.


Galeria