BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Wiadomości

MU-3M dla Policji

Wiadomości, 27 listopada 2016
Autor:

Warszawskie PCO zostało wybrane przez Komendę Główną Policji (KGP) jako dostawca monokularów noktowizyjnych MU-3M Koliber.

Policja do końca roku zostanie wyposażona w 94 nowe monokulary noktowizyjne MU-3M Koliber, produkowane przez warszawską spółkę PCO. W skład pełnej kompletacji MU-3M wchodzi prawe lub lewe ramię montażowe, adapter i wspornik do mocowania urządzenia na hełmie, wspornik do montażu na uniwersalnej szynie Picatinny na broni, uprząż nagłowna NPL-2 i linka zabezpieczająca

Oferta PCO została wybrana jako najkorzystniejsza w postępowaniu ogłoszonym 4 listopada. Chętni mieli czas na zgłoszenie ofert do 21 listopada. PCO zaproponowała dostawę 94 kompletów monokularów noktowizyjnych MU-3M Koliber o wartości 3.572.000 zł do 28 grudnia br. Zaproponowana przez warszawską spółkę cena była niższa od kwoty 3,76 mln zł zarezerwowanej przez KGP na zakup tego sprzętu.

Kryterium oceny była w 60% cena brutto, w 30% okres gwarancji (36-48 miesięcy – 0, 49-60 miesięcy – 10 punktów, 61-72 miesiące – 20 punktów, powyżej 73 miesięcy – 30 punktów) i w 10% termin realizacji (do 20 grudnia – 10 punktów, od 21-28 grudnia – 0 punktów). Sprzęt nie mógł być wyprodukowany później, niż w 2015. Okres gwarancji na monokulary Koliber wynosi 49 miesięcy, co oznacza, że łącznie oferta PCO dostała 70 punktów.

Policja poszukiwała monokularu III generacji lub wyższego, z funkcją autobramkowania, o minimalnym wzmocnieniu luminacji 40000, minimalnej rozdzielczości wzmacniacza 64 lp/mm, stosunku sygnału do szumu 23, wykonanego w technologii białego fosforu. Urządzenie miało mieć przynajmniej jeden tryb pracy oświetlacza w podczerwieni, umożliwiającego pracę w całkowitej ciemności na dystansie do 15 m. Masa monokularu nie mogła przekroczyć 280 g, a długość 97-107,5 mm.

Cena za pojedynczy zamawiany przez KGP komplet z noktowizorem MU-3M i dodatkowym wyposażeniem wynosi 38 tys. zł. Dwa MU-3M dają się, przy wykorzystaniu specjalnego mostka, zestawić parami. Dzięki temu użytkownik może uzyskać efektywne gogle noktowizyjne dla kierowcy pojazdu, pozwalające mu na lepsze obrazowanie głębi / Zdjęcia: PCO

Minimalny czas pracy zdefiniowano na 12 h w temperaturach od -35 °C do +50 °C. Obudowa urządzenia miała być z metalu odpornego na korozję i zarysowania, pokrytego czarnym, matowym kolorem. Gniazdo baterii AA lub CR123 miało w poszukiwanym noktowizorze być szczelne i odseparowane od układów optoelektronicznych.

Monokular miał być kompletowany z uchwytem na prawe/lewe oko, uchwytem uchylnym do mocowania na hełm, uchwytem na broń strzelecką, adapterem do baterii CR123, skrzynką transportową PELI, futerałem transportowym z montażem na system MOLLE, czarnym workiem transportowym, linką zabezpieczającą, instrukcją i kartą gwarancyjną. Dodatkowo Policja zażyczyła sobie mostka, umożliwiającego połączenie dwóch monokularów, w celu stworzenia gogli noktowizyjnych.

Monokular noktowizyjny MU-3M Koliber zadebiutował w 2012 i jest jednym z najlżejszych urządzeń dla indywidualnego użytkownika przeznaczonym do obserwacji nocnej. Masa z baterią wynosi jedynie 270 g. Urządzenie może być mocowane na każdym rodzaju hełmu oraz na montażach nagłownych.

Konstrukcja MU-3M oparta jest na 16-mm wzmacniaczu obrazu XR5 z autobramkowaniem (jest to system ochrony wzmacniacza przed nadmiernym naświetleniem, które mogłoby uszkodzić układ optoelektroniczny). Urządzenie charakteryzuje się jednokrotnym powiększeniem, a jego kąt pola widzenia wynosi 40°. Koliber jest wodoszczelny do głębokości 9 m. Minimalny czas pracy na 1,5-woltowej baterii alkaicznej AA wynosi 20 h.


Galeria