BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Wiadomości

Kolejny rekord CZ

Wiadomości, 20 listopada 2016
Autor:

Czeski producent broni strzeleckiej, Ceska Zbrojovka, pobije w tym roku kolejny rekord sprzedaży. Z tego 80% przypada na eksport do ponad setki państw.

W listopadzie do sił zbrojnych Czech zaczęły trafiać pierwsze 5,56-mm karabinki CZ (806) Bren 2, z zamówionej w grudniu 2015 partii 2,6 tys. To poprawiona odmiana CZ 805 Bren, która została wybrana w lutym 2010 i trafiła do uzbrojenia w lipcu 2011 / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Przedstawiciel CZ Radek Hauerland poinformował w wywiadzie dla telewizji CTK, że przez 10,5 miesiąca 2016 zakłady Ceska Zbrojovka sprzedały broń o wartości 3,8 mld CZK (624,2 mln zł). Dla porównania rok temu odnotowano sprzedaż na poziomie 3,4 mld koron (560 mln zł) i zysk w wysokości 446,4 mln CZK (73,3 mln PLN).

Hauerland szacuje, że tegoroczna sprzedaż przedsiębiorstwa zatrudniającego łącznie 1850 osób, może sięgnąć nawet czerech miliardów koron, zwłaszcza, że końcówka roku jest typowym czasem podpisywania umów wojskowych. Zakład, według przedstawiciela CZ, może zatem osiągnąć nawet 500 mln koron (82,1 mln zł) zysku.

Największym odbiorcą broni produkowanej w Uherskym Brodie są Stany Zjednoczone. Hauerland podaje, że 6 lat temu wysłano tam broń o wartości 190 mln CZK (31,2 mln zł), w 2015 sprzedano tam konstrukcje strzeleckie o wartości 950 mln koron (156 mln zł), a w tym roku spodziewany jest wzrost o 300-400 milionów CZK do poziomu 1,2-1,3 mld koron (197-213 mln zł).

W 2016 aż 20% produkcji zakładów CZ trafi do sił zbrojnych Republiki Czeskiej. Hauerland wyjaśnia jednak, że jest to wyjątkowa wartość, bowiem zazwyczaj czeskie resorty siłowe i obywatele tego państwa kupują jedynie 4% produkowanej broni. Aż 96% wszystkich konstrukcji strzeleckich trafia na eksport do ponad 100 państw.

CZ szacuje, że w tym roku zakłady opuści 260 tys. egzemplarzy broni strzeleckiej. Ceska Zbrojovka mniej więcej połowę produkcji dostarcza do odbiorców instytucjonalnych (policji i wojska), druga połowa to konstrukcje kupowane przez sportowców, myśliwych i do ochrony osobistej. Według Hauerlanda w ciągu ostatnich kilku lat wzrosła liczba broni sprzedawana do resortów siłowych, broń z Uherskiego Brodu kupili oprócz Czechów, także Egipcjanie czy Słowacy. Otwarto też montownię czeskich konstrukcji w Novakach na Słowacji i zakład składający pistolety w Limie, stolicy Peru.


Galeria