BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Wiadomości

Łucznik negocjuje dostawy kolejnej partii karabinków Beryl M762 dla nigeryjskich sił zbrojnych. Nigeria jest też zainteresowana treningowymi Berylami ASG RRT na potrzeby kadetów.

W 2015 Fabryka Broni wysłała do Nigerii 1,5 tys. Beryli M762, które używane są przez komandosów z 72. Mobile Strike Force (72. MSF), elitarnego pododdziału wojsk lądowych walczącego z bojownikami ruchu Boko Harram / Zdjęcie: Fabryka Broni

Przedstawiciele Fabryki Broni potwierdzili w rozmowie z BiA-TAC, że prowadzą rozmowy z Nigerią na temat dostaw kilku partii broni strzeleckiej do różnych rodzajów sił zbrojnych tego państwa. Negocjacje są zaawansowane, jednak Łucznik poinformował, że podpisanie umów spodziewane jest dopiero na początku 2017.

W projekcie budżetu ministerstwa obrony Nigerii na 2016 wpisano zakupy dwóch partii broni strzeleckiej z Polski. Pierwsza pozycja dotyczy dostaw 500 karabinków automatycznych Beryl M762. Koszt zakupu polskiej broni wyceniono na 184.800.000 NGN (2,40 mln zł). Beryl M762 to odpowiednik używanego przez Wojsko Polskie karabinka wz. 96C, ale dostosowany do rosyjskiego naboju 7,62 mm x 39 wz. 43 zamiast 5,56 mm x 45. Do tej pory Nigeryjczycy kupili dwie partie Beryli M762 dostarczone w 2015, łącznie 1,5 tys. egzemplarzy.

Drugą pozycją w budżecie jest dostawa 500 realistycznych replik treningowych Beryl-RRT. To karabinki pneumatyczne z elektrycznym mechanizmem sprężania powietrza przed strzałem, strzelające 6-mm pociskami z tworzywa sztucznego. Zakupem broni zainteresowane są nigeryjskie uczelnie szkolące wojskowych. Treningowe Beryle ASG RRT mają być wykorzystywane do szkolenia kadetów. Nigeryjczycy zarezerwowali na dostawy tych konstrukcji 176.578.500 NGN (2,29 mln zł)

Beryle ASG RRT są w dużej liczbie kupowane od kilku lat także przez Wojsko Polskie. Fabryka Broni spodziewa się podpisania kolejnych umów na dostawy także w 2016. Dodatkowo Łucznik stara się zainteresować tą konstrukcją także powstające pododdziały Wojsk Obrony Terytorialnej.


Galeria