BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Wiadomości

Wkrótce następca G36

Wiadomości, 13 listopada 2016
Autor:

W najbliższym czasie ma rozpocząć się postępowanie wyłaniające następcę używanego przez Bundeswehrę 5,56-mm karabinka automatycznego G36.

Wybrany przez francuskie siły zbrojne 5,56-mm karabinek automatyczny AIF-S (HK416F-S) jako następca dotychczas używanych modeli FAMAS F1. Po 2019 może też, jako G38K, trafić też do uzbrojenia Bundeswehry / Zdjęcie: H&K

Od 2019 nowa broń ma zacząć trafiać w ręce żołnierzy Bundeswehry. Docelowo Niemcy chcą całkowicie zastąpić 167 tys. obecnie używanych karabinków H&K G36 i subkarabinków G36K (ze 181.773 dostarczonych od 1996) do amunicji 5,56 mm x 45 NATO. Obecnie w dokumentach wpisano zakup 124 tys. nowych konstrukcji strzeleckich, których wartość – wraz z dodatkowym wyposażeniem oraz symulatorami – ma wynosić 630 mln EUR (2,78 mld zł). Nie jest są to jednak wartości docelowe, zarówno pod względem liczby, jak i kosztów.

Niemieckie Ministerstwo Obrony nie chce rozwijać nowej konstrukcji strzeleckiej od podstaw, ale kupić produkt prosto z półki. Zakłada się przy tym wprowadzenie do niej ewentualnych modyfikacji, aby spełniała wojskowe wymagania. Postępowanie na dostawy nowej broni ma rozpocząć się w ciągu kilku tygodni. Co ciekawe, Niemcy nie określili jeszcze amunicji, jaką ma być zasilany następca G36. Rozważany jest zarówno nabój 5,56 mm x 45, jak i 7,62 mm x 51.

Co więcej, w grudniu mają zostać wznowione rozmowy z Francją na temat wspólnego zakupu tej samej konstrukcji strzeleckiej. Były one prowadzone już w 2015, ale ze względu na wejście francuskiego postępowania na następcę FAMAS-a w ostatnią fazę zawieszono je, aby nie narażać się na podejrzenia o faworyzowanie jakiejś konstrukcji. Francuzi przekazali wówczas Niemcom wyniki prób polowych broni.

Podczas grudniowych rozmów, niemiecki urząd do spraw zakupów obronnych BAAINBw ma otrzymać od swojego francuskiego odpowiednika, agencji DGA, listę założeń taktyczno-technicznych, które doprowadziły do wyboru HK416F w programie AIF.

Stąd też największe szanse ma niemiecki producent Heckler & Koch, którego karabinek HK416, choć nie został jeszcze przyjęty do sił zbrojnych, to trafił do systemu logistycznego Bundeswehry, w wersji z 406-mm lufą jako G38 (odmiana z 279-mm lufą jest znana G38C, wersja z lufą długości 368 mm – G38K; te dwie ostatnie jako AIF-C i AIF-S zostały wybrane przez Francuzów). Niemniej, swój udział w postępowaniu zapowiedział już inny niemiecki producent SIG Sauer.


Galeria