BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Wiadomości

Czeskie naboje dla Belgów

Wiadomości, 20 października 2016
Autor:

Belgijskie wojska lądowe zawarły wieloletnią umowę na dostawy amunicji pośredniej z czeskim przedsiębiorstwem Sellier & Bellot.

Czesi będą dostarczali po 3,45 mln nabojów 5,56 mm x 45 z pociskiem zwykłym (SS109) rocznie, co oznacza ok. 59,7 t amunicji / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Podległy ministerstwu obrony Belgii oddział zabezpieczenia materiałowego MRMP-L/A poinformował o podpisaniu kontraktu z czeskim producentem amunicji, przedsiębiorstwem Sellier & Bellot (S&B) z Vlasimia. W ciągu czterech lat Czesi mają dostarczyć łącznie 13,8 mln sztuk amunicji 5,56 mm x 45 z pociskiem zwykłym (SS109) dla belgijskiego komponentu lądowego sił zbrojonych. Postępowanie rozpoczęto 24 lutego, jedynym kryterium wyboru była najniższa cena. Czeski producent zwyciężył w postępowaniu z lokalnym wytwórcą amunicji FN Herstal.

Sellier & Bellot to czeski zakład produkujący amunicję do broni strzeleckiej, założony w 1825 jako fabryka kapiszonów do broni czarnoprochowej przez francuskiego chemika i wynalazcę Nicolasa Bellota oraz handlowca i inwestora Louisa Selliera. Naturalizowani obywatele, uzyskali od władz Austrii zgodę na produkcję kapiszonów w Cesarstwie.

Obecnie zakłady produkują pełną gamę amunicji strzeleckiej sportowej, myśliwskiej i wojskowej – naboje pistoletowe (w tym 4,6 mm x 30 do pistoletu maszynowego H&K MP7), rewolwerowe, pośrednie, karabinowe oraz do strzelb gładkolufowych, w tym specjalne. Od 2009 przedsiębiorstwo S&B należy do brazylijskiego CBC (Companhia Brasileira de Cartuchos, którego własnością w Europie są też niemieckie zakłady MEN), 85% produkcji jest eksportowane.


Galeria