BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Bojowa

Nowy GP dla MSBS-5,56

Bojowa, 08 października 2016
Autor:

Opracowany przez Fabrykę Broni karabinek MSBS-5,56 ma być wyposażony w 40-mm granatnik jednostrzałowy GP. Nowa odmiana tej konstrukcji jest właśnie badana.

Nowy wygląd 40-mm granatnika jednostrzałowego GP do karabinka MSBS-5,56. Broń jest obecnie poddawana badaniom wstępnym, a następnie kwalifikacyjnym. Ma być, wraz z karabinkiem podstawowym, uzbrojeniem polskiego żołnierza przyszłości

Wraz z MSBS-5,56 do badań wstępnych i kwalifikacyjnych trafił też zmieniony 40-mm granatnik jednostrzałowy, lepiej wkomponowany w bryłę karabinka-granatnika. W porównaniu z wcześniejszą odmianą, w której język spustowy wraz z osłoną ulokowano w pobliżu wylotu lufy, a tylną część uformowano w postaci skośnego chwytu, nowy model jest bardziej klasyczny. Dzięki temu łatwiej prowadzi się ogień z samego karabinka, jak też broń lepiej dostosowana jest do strzelania w odmianie podwieszanej, jak i samodzielnej podczepionej do szkieletu z kolbą.

Przy wykorzystywaniu z Tytanem, na mechanicznym celowniku granatnika, zamocowanym z boku łoża, pojawi się celownik kolimatorowy / Rysunki: EUIPO

W zmienionym GP spust w osłonie mieści się w tylnej części, zrezygnowano z zatrzasku otwierającego broń do ładowania, we wcześniejszym modelu wkomponowanego w przednią część osłony spustu. W nowej wersji przy strzelaniu żołnierz obejmuje magazynek, traktując go jako chwyt granatnika. Manipulatory – bezpiecznik i zatrzask – w postaci dużych skrzydełek, zdublowano, rozmieszczając je symetrycznie po obu stronach broni. Są jednakowo dostępne dla strzelców prawo- i leworęcznych.

Granatnik GP ma lufę odchylaną na zawiasie na lewą stronę, co umożliwia załadowanie amunicji 40 mm x 46SR dowolnej długości, łącznie z długimi nabojami specjalnymi (np. oświetlającymi czy obserwacyjnymi). W postaci podwieszanej konstrukcja jest zintegrowana z łożem, dopasowanym do karabinków MSBS-5,56 niezależnie od układu konstrukcyjnego – klasycznego lub bezkolbowego. Granatnik można obsługiwać tylko jedną ręką, tą samą, którą wyciąga się amunicję z ładownic.


Galeria