BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Wiadomości

Hindusi (znowu) szukają broni

Wiadomości, 05 października 2016
Autor:

Indyjskie wojska lądowe opublikowały zapytanie o informacje dotyczące zakupu, a w dalszej perspektywie licencyjnej produkcji 7,62-mm karabinów automatycznych.

Hindusi po raz kolejny zamierzają rozpocząć postępowanie dotyczące zakupu nowoczesnej, acz zagranicznej broni strzeleckiej. Tym razem zdecydowano się na odejście od naboju pośredniego 5,56 mm x 45, którym zasilany był karabinek INSAS 1B1 (na zdjęciu) i rozpoczęcie poszukiwań broni strzeleckiej do amunicji karabinowej 7,62 mm x 51. W pierwszej kolejności poszukiwane jest 65 tys. karabinów, dalsze 120 tys. ma zostać wyprodukowane na miejscu, przy czym zamówienia mogą zostać zwiększone / Zdjęcie: US Army

Hindusi są zainteresowani zakupem 65 tys. konstrukcji strzeleckich do amunicji 7,62 mm x 51, a kolejne 120 tys. wyprodukować w Indiach w ramach licencji. Chętni mają czas na odpowiedź do 7 listopada, zaś formalne zapytanie ofertowe ma zostać rozesłane w kwietniu 2017. Dostawy 65 tys. karabinów mają rozpocząć się po 4 miesiącach od podpisania umowy i zostać w całości zrealizowane w ciągu dwóch lat.

Indyjskie wojska lądowe, liczące 1,85 mln żołnierzy poszukują lekkiej, modułowej konstrukcji, o zasięgu efektywnym 500 m i osiągającej na tym dystansie skupienie na poziomie 3 MOA lub lepsze. Karabin ma charakteryzować się parametrami, funkcjonalnością, ergonomią i materiałami, z których ją wykonano, aby mogła pozostawać w służbie przez 25-30 lat.

Nowa broń ma zostać standardowo wyposażona w mechaniczne przyrządy celownicze i celownik optyczny o zmiennym powiększeniu. Dodatkowo karabin powinien być tez dostosowany do mocowania nowoczesnych optycznych i optoelektronicznych przyrządów celowniczych i innych akcesoriów. Wymaganiem wojska jest także, aby do broni dało się podwieszać indyjski 40-mm granatnik jednostrzałowy, opracowany (na bazie bułgarskiej konstrukcji) przez Ordnance Factory Tiruchirappalli (OFT).

Nowy 7,62-mm karabin ma zastąpić w indyjskich wojskach lądowych 5,56-mm karabinek INSAS 1B1. Ten ostatni został w 2010 uznany za nie spełniający wymagań operacyjnych i jego zakupy dla sił zbrojnych przerwano. W tym samym roku rozpoczęto poszukiwania w ramach programu MCAR (Multi-Calibre Assault Rifle) wielokalibrowej broni, dostosowanej do amunicji 5,56 mm x 45 i 7,62 mm x 39. Hindusi chcieli zakupić 66 tys. nowych karabinków automatycznych, a dalsze 113 tys. wyprodukować na licencji w holdingu Ordnance Factory Board. Jednak postępowanie, po zakończeniu testów broni dostarczonej przez Colt Defense, Ceską Zbrojovkę, Israel Weapon Systems i Berettę anulowano w lipcu 2015.

Wojska lądowe zleciły wówczas badania zmodyfikowanej odmiany 5,56-mm karabinka INSAS 1B1 określanej mianem Excalibur Mk 1 rozwijany w ramach programu MIR (Modified INSAS Rifle). Jednak konstrukcję tę odrzucono, jako niespełniającą oczekiwań armii na początku 2016, po zakończeniu intensywnych prób.

Po tym indyjscy wojskowi zdecydowali się zrezygnować z naboju pośredniego i – wzorem tureckim – wprowadzić do uzbrojenia konstrukcję do amunicji karabinowej 7,62 mm x 51, o większej skuteczności. Decyzja ta zajęła aż dwa lata, a kolejne 3 lub 4 lata zajmie przezbrojenie w nową broń elitarnych jednostek, zaangażowanych w operacje kontrterrorystyczne na terenie Indii. Obecne pilne zapotrzebowanie indyjskich wojsk lądowych oceniane jest na minimum 185 tys. nowych karabinów, 160 tys. karabinków, 16 tys. ręcznych karabinów maszynowych i 3,5 tys. karabinów wyborowych.


Galeria