BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Bojowa

HK416F dla Francuzów

Bojowa, 03 października 2016
Autor:

Agencja Direction Générale de l’Armement potwierdziła wybór niemieckich 5,56-mm karabinków HK416F przez siły zbrojne Francji.

Prezentowany na paryskich targach uzbrojenia Eurosatory na stoisku Heckler & Koch karabinek HK416. To opracowana w 2004 modernizacja amerykańskiego AR-15 z końca lat 1950., różniąca się zastosowaniem tłokowego mechanizmu gazowego, wprowadzeniem zespołu szyn montażowych i innymi zmianami. Pierwotnie broń powstała na zamówienie jednostki specjalnej SFOD-D / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

27 września francuskie ministerstwo obrony poinformowało o podpisaniu umowy o wartości (bez VAT) 140,14 mln EUR (601,93 mln zł) z spółką joint venture, w skład której wchodzi francuski Heckler & Koch France SAS i niemiecki producent broni strzeleckiej Heckler & Koch. Kontrakt obejmuje dostawy 102 tys. karabinków HK416F, 10.767 granatników HK269F, akcesoriów, amunicji, części zamiennych i wsparcia logistycznego przez 15 lat.

Nowe konstrukcje, testowane od roku w ramach programu Arme Individuelle Future (AIF), mają zastąpić w służbie 400 tys. karabinków FAMAS F1 i G1 w układzie bezkolbowym, wprowadzonych do uzbrojenia pod koniec lat 1970. Kryterium oceny broni w 50% stanowiła cena, w 46% parametry techniczne, w 2% jakość i w 2% termin dostaw. Niemiecka konstrukcja okazała się pod tym względem lepsza od konkurujących z nią modeli belgijskich (FN SCAR-L), chorwackich (VHS2), niemiecko-amerykańskich (SIG MCX) i włoskich (Beretta ARX160).

Zgodnie z wymaganiami postępowania, Niemcy dostarczą Francuzom broń w dwóch odmianach: karabinka HK416F-S (AIF-S) z 368-mm lufą i w wersji skróconej subkarabinka HK416F-C (AIF-C) z lufą długości 279 mm. Pierwsze nowe modele trafią do uzbrojenia francuskich wojsk lądowych, wojsk lotniczych i marynarki wojennej w 2017, a dostawy mają zakończyć się w 2027.

Od standardowego HK416 odmianę francuską oznaczoną literą F odróżnia możliwość miotania granatów nasadkowych i inne drobne modyfikację. Warto zauważyć, że Francuzi zdecydowali się po trzech dekadach służby zrezygnować z układu bezkolbowego i powrócić do konstrukcji w wersji klasycznej z kolbą o regulowanej długości.

Francja jest drugim po Norwegii europejskim państwem, który przyjął do uzbrojenia karabinki HK416 jako podstawową broń swojej armii. Wcześniej ponad 2,2 tys. konstrukcji tego typu zostało zakupionych dla francuskich jednostek specjalnych. Niemiecki karabinek jest także standardowym uzbrojeniem w niemal wszystkich polskich jednostkach Wojsk Specjalnych (JWG, JWK, JWA i JWN), za wyjątkiem JWF, trafił także do Policji i innych służb mundurowych.


Galeria