BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Sportowa

Cywilny MSBS-5,56

Sportowa, 13 września 2016
Autor:

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

Rodzina karabinków MSBS-5,56 w komplecie, choć jeszcze przed zakończeniem badań państwowych. Jeżeli broń przejdzie je pomyślnie, to w 2017 można spodziewać się wprowadzenia do uzbrojenia pierwszego jej członka – karabinka podstawowego MSBS-5,56K w układzie klasycznym / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Co więcej, zainteresowanie taką bronią jest nie tylko ze strony strzelców sportowych, ale też formacji mundurowych. Przykładem jest Służba Więzienna, która wyraziła chęć zakupu broni kalibru 5,56 mm, ale mającymi możliwość prowadzenia jedynie ognia pojedynczego. Może to korelować z podpisaną na MSPO umową na dostawę 40 reprezentacyjnych karabinków MSBS-5,56R dla tej formacji.

Jak dowiedział się BiA-TAC, niestety zanim nie zakończą się badania nie ma co liczyć na opracowanie broni samopowtarzalnej. Nie jest to też takie proste, bowiem Fabryka Broni chciałaby stworzyć model sportowy dostosowany nie tylko do prawa europejskiego, ale także i spełniający wymogi rynku amerykańskiego.

Dopuszczenie MSBS-5,56 do rynku cywilnego, nie tylko w Polsce, ale i za granicą wymaga pewnych modyfikacji podstawowej konstrukcji. Najważniejsza to zmiana zespołu ruchomego, bowiem suwadło karabinka samopowtarzalnego nie może być wymienne z samoczynno-samopowtarzalnym. Te ostatnie jest cięższe i wyposażone w wolframowe obciążniki, zmniejszające szansę odskoku zespołu ruchomego przy strzelaniu ogniem ciągłym.

Jak dowiedział się BiA-TAC, można to zrealizować na kilka sposobów. Z technicznego i technologicznego punktu widzenia najprostszy to zmiana położenia lub szerokości stalowych szyn, po których porusza się suwadło wewnątrz aluminiowej komory zamkowej. Taka modyfikacja uniemożliwi zastosowanie zespołu ruchomego z karabinka automatycznego. Jednocześnie nie będzie kosztowna do wdrożenia, ani zbyt czasochłonna do wykonania. Samo suwadło, pomijając obciążniki, będzie niemal identyczne, różnica sprowadzi się do wycięć pod szyny.

Drugim problemem do przezwyciężenia, jest konstrukcja mechanizmu spustowo-uderzeniowego. W odmianie samopowtarzalnej trzeba zminimalizować możliwość jego dostosowania do ognia ciągłego. Można tego dokonać przez drobną zmianę wymiarów korytka mechanizmu w komorze spustowej, co uniemożliwi jego wymianę na pochodzące z broni wojskowej.

Trzeba pamiętać, że Łucznik ma doświadczenie z modyfikacją wojskowych konstrukcji do celów cywilnych. Wcześniej podobne zmiany, jak opisane wyżej, zostały wprowadzone w samopowtarzalnych karabinkach rodziny Radom Sport, opartych na Berylach wz. 96.

Kiedy można się tego spodziewać? Spekulując, jeżeli w 2017 Wojsko Polskie zdecyduje się przyjąć MSBS-5,56 do uzbrojenia, to już za rok pewnie pierwsze prototypy wersji samopowtarzalnej zostaną opracowane. Kiedy znajdą się w sklepach? Tak samo, jak Beryle, będą produkowane przy okazji serii dla wojska, a ponieważ Fabryce Broni zależy na eksporcie ich na rynki cywilne, w szczególności w Stanach Zjednoczonych, mamy nadzieję, że zadebiutują już na SHOT Show, w styczniu 2018.


Galeria