BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Wiadomości

HK416 zastąpi FAMAS-a?

Wiadomości, 13 września 2016
Autor:

Francuskie media donoszą, że DGA dokonała wyboru nowej broni strzeleckiej dla sił zbrojnych Francji, zastępujących dotychczas używane 5,56-mm karabinki FAMAS F1.

Karabinek HK416A5 prezentowany w czerwcu na paryskiej wystawie Eurosatory na stoisku Hekcler & Koch / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

9 września francuska telewizja BFM TV poinformowała, a następnie 12 września dziennik ekonomiczny Les Echos (wydawany od 1908), potwierdziły, że Direction générale de l'armement (DGA) wybrała w programie Arme Individuelle Future (AIF), jako nową broń strzelecką niemiecki karabinek HK416 w dwóch odmianach z krótszą i dłuższą lufą.

Dziennikarze powołują się na list, jaki miał wysłać pod koniec sierpnia do pięciu rywalizujących przedsiębiorstw Francois Cojan, szef departamentu zakupów DGA. Miało to miejsce po zakończeniu ostatnich badań broni.

Umowa o szacowanej wartości 300-400 mln EUR (1,30-1,75 mld zł) obejmująca dostawy 45 tys. karabinków AIF-S, 45 tys. subkarabinków AIF-C, 8 tys. granatników podwieszanych, 38 mln nabojów 5,56 mm x 45 NATO i 92 tys. granatów 40 mm x 46SR ma zostać podpisana pod koniec 2016 lub na początku 2017. Choć broń ma zostać dostarczona bezpośrednio przez zagraniczne przedsiębiorstwa, Francuzi chcą zagwarantować sobie realizacje napraw i przyszłych modyfikacji w zakładach Nexter Mechanics w Tulle.

Do udziału w postępowaniu zaproszono pięciu europejskich producentów: włoska spółka Beretta Defense Technologies karabinkiem Beretta ARX160, belgijska FN Herstal z FN SCAR-L, niemiecka Heckler & Koch z HK416A5, chorwacka HS Produkt z VHS-2 i niemiecko-amerykańska SIG Sauer z SIG MCX. Przegrani mają zostać w najbliższych dniach zaproszeni do DGA, gdzie przedstawione zostaną im powody odrzucenia ich konstrukcji.


Galeria