BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Wiadomości

Dzisiaj na MSPO podpisano umowę o dostawie 5,56-mm karabinków reprezentacyjnych MSBS-5,56R dla kompanii honorowej Służby Więziennej.

Ceremonia podpisania umowy na dostawy karabinków reprezentacyjnych MSBS-5,56R dla kompanii honorowej Służby Więziennej

Fabrykę Broni reprezentował podczas uroczystości prezes zarządu Adam Suliga, a Służbę Więzienną ppłk Krzysztof Jędrzejak, Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Wartość umowy wynosi 440 tys. zł. Łącznie Służba Więzienna odbierze 40 karabinków MSBS-5,56R zasilanych amunicją 5,56 mm x 45 wraz z dodatkowym wyposażeniem – chromowanymi nożami-bagnetami, skórzanymi pasami transportowymi, pasami głównymi i kompletem ładownic. Broń będzie dostarczona do funkcjonariuszy już z nowymi 10-nabojowymi magazynkami, dostosowanymi jedynie do ładowania ślepymi nabojami 5,56 mm x 45 o mniejszej długości całkowitej, niż amunicja bojowa.

To kolejna partia ceremonialnych karabinków MSBS-5,56R dostarczona przez Łucznika w tym roku. Wcześniej Fabryka Broni przekazała Batalionowi Reprezentacyjnemu Wojska Polskiego 150 tych konstrukcji strzeleckich. To liczba wystarczająca do wyekwipowania jednej kompanii reprezentacyjnej (połowa karabinków jest używanych do szkolenia, reszta do celów ceremonialnych). Wraz z obecnym zamówieniem, liczba wyprodukowanych MSBS-5,56R wzrośnie do blisko 200.

Do SW trafi 40 karabinków MSBS-5,56R wraz z dodatkowym wyposażeniem: chromowanymi nożami-bagnetami, skórzanymi pasami transportowymi, pasami głównymi i kompletem ładownic / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Niestety, ze względu na żmudne uzgadnianie metodologii z przedstawicielami wojska, opóźnione są badania wstępne i kwalifikacyjne (państwowe) bojowego karabinka podstawowego MSBS-5,56K w układzie klasycznym, nowego granatnika GP i noża-bagnetu. Są to pierwsze tak szeroko zakrojone próby broni, zgodne ze zmienioną Normą Obronną. Warto też dodać, że cały program MSBS-5,56 jest opóźniony wobec pierwotnego harmonogramu o dwa lata, głównie ze względu na długotrwały obieg dokumentacji po stronie wojskowej.


Galeria