BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Wiadomości

MSBS do 7,62 mm x 39

Wiadomości, 06 września 2016
Autor:

Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego zadebiutował nowy członek rodziny modułowej broni strzeleckiej z Radomia. Fabryka Broni zaprezentowała eksportowy model karabinka MSBS do amunicji 7,62 mm x 39 wz. 43.

Na MSPO zadebiutował karabinek MSBS do amunicji 7,62 mm x 39. Broń zasilana jest z 28-nabojowego magazynka CPD

Rozwijany od grudnia 2007 Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56) jest, jak sama nazwa głosi, dosyć elastyczną konstrukcją. Wymiana kilku zespołów pozwala na bazie wspólnej komory zamkowej stworzyć wersję w układzie klasycznym i bezkolbowym. Nie dziwi też, że po skompletowaniu całej rodziny broni, w której skład wchodzi karabinek podstawowy, subkarabinek, karabinek-granatnik, karabinek wyborowy i karabinek maszynowy, przyszedł czas na dostosowanie konstrukcji do nowego naboju.

W pierwszej kolejności zdecydowano się na przeróbkę MSBS-5,56 do amunicji 7,62 mm x 39. Dostosowanie broni do tego naboju okazało się wyjątkowo proste. Wymagało jedynie wymiany modułu lufy na kalibru 7,62 mm i z inną średnicą otworu do pobierania gazu, wprowadzenie odmiennego zamka i zastosowanie magazynka do rosyjskiej amunicji. W prezentowanym w Kielcach modelu lufa mierzy 395 mm i jest nieznacznie krótsza od oryginalnej, 406-mm kalibru 5,56 mm. Długość ta wynika po prostu z przerobienia pierwotnej lufy i dostosowania jej do innego naboju.

Porównanie karabinków do amunicji 7,62 mm x 39 opracowanych przez radomską Fabrykę Broni: Beryl M762 i MSBS / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Zmiany w konstrukcji broni są niewielkie, bo nabój 7,62 mm x 39 ma podobną długość całkowitą do 5,56 mm x 45 i charakteryzuje się zbliżoną energią. Rosyjska amunicja mierzy 55,67 mm, a amerykańska 57,15 mm. Przez to wymiary górnej części kadłuba magazynka, jak i gniazda magazynka w broni mogły pozostać takie same. Później ujawniają się różnice, ze względu na większą średnicę i odmienny kształt amunicji. Gdy tylko gniazdo się kończy, aby zachować niezawodność podawania amunicji, magazynek do naboju 7,62 mm x 39 musi być znacznie bardziej łukowy, niż do 5,56 mm x 45.

Fabryka Broni wykorzystała w przerobionym MSBS komercyjne magazynki amerykańskiego C Produkt Defense (CPD). Korpusy wszystkich magazynków CPD powstają w wyniku tłoczenia z chromowej stali nierdzewnej serii 400 o dużej twardości i dobrych własnościach mechanicznych. Dzięki temu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż modele ze stopu aluminium. Do zasilania MSBS wybrano z oferty przedsiębiorstwa magazynek o pojemności 28 nabojów.

Karabinek dostosował do rosyjskiej amunicji Norbert Piechota, konstruktor odpowiedzialny za rozwój MSBS-5,56K w układzie klasycznym. Broń zasilana nabojem 7,62 mm x 39 ma być przeznaczona głównie dla odbiorców eksportowych.

Takie modyfikacje, to nic niecodziennego. Wielu producentów nowoczesnych konstrukcji strzeleckich kalibru 5,56 mm stara się dostosować swoją broń do amunicji 7,62 mm x 39. Taką drogą poszli Włosi, opracowując karabinek Beretta ARX160 do tego naboju, podobną ścieżką podążyli Amerykanie z Colt Defense tworząc CK901. FN Herstal także oferuje jednostkom specjalnym SCAR-H do rosyjskiego naboju.

Wszystkie te modele są zasilane z oryginalnych magazynków do AK. Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości działania zatrzasku, blokującego suwadło po wystrzeleniu ostatniego naboju. Zaletą całkowita wymienność magazynków z starymi rosyjskimi konstrukcjami. W zmodyfikowanym MSBS, ze względu na użycie magazynków konstrukcyjnie zbliżonych do standardu AR-15/M16, zespół ruchomy pozostaje zablokowany, gdy naboje się skończą.


Galeria