Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381
Kałasznikow ujawnia RPK-16 - BiA-Tac

BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Bojowa

Kałasznikow ujawnia RPK-16

Bojowa, 04 września 2016
Autor:

Koncern Kałasznikow zaprezentował po raz pierwszy 5,45-mm karabinek maszynowy RPK-16. Broń ma łatwowymienną lufę i zasilana jest z magazynków dużej pojemności.

Zaprezentowany kilka dni przed targami Armia-2016 rosyjskie 5,45-mm karabinek maszynowy RPK-16. Broń powstała z własnych funduszy producenta i jest proponowana jako następca RPK-74 w regularnych siłach zbrojnych / Zdjęcie: Koncern Kałasznikowa

Na wystawie Armia-2016 zadebiutuje nowy model broni strzeleckiej, rozwijany z własnej inicjatywy przez Koncern Kałasznikowa. Na bazie doświadczeń z obecnych konfliktów zbrojnych, stworzyliśmy lekki 5,45-mm karabinek maszynowy RPK-16. Konstrukcja nie ma swoich odpowiedników pod względem masy, wymiarów celności i elastyczności, powiedział w wywiadzie dla agencji TASS dyrektor generalny KK Aleksiej Kriworuczko.

Broń zachowuje ogólny układ RPK-74, bowiem producent nie kryje, że zamierza oferować nową konstrukcję jako jego następcę. Charakterystyczna drewniana kolba rosyjskiego modelu została w RPK-16 zastąpiona składaną na lewą stronę, a jednocześnie z teleskopowo wysuwaną stopką, którą można zablokować w kilku położeniach.

RPK-16 ma być prezentowany w dwóch podstawowych wersjach: karabinka maszynowego zasilanego z 96-nabojowego magazynka bębnowego i z zamocowaną długą lufą o ciężkim profilu, która trudniej rozgrzewa się podczas intensywnego ognia, jak też w odmianie karabinka standardowego zasilanego ze standardowych 30-nabojowych magazynków AK-74 lub 45-nabojowych RPK-74 i wyposażonego w krótszą lufę o cieńszych ściankach. W tym drugim przypadku masa broni będzie znacznie zmniejszona.

Nowością jest długa, uniwersalna szyna montażowa na grzbiecie umieszczonej na zawiasie pokrywy komory zamkowej. Umieszczony na identycznej wysokości odcinek szyny znajduje się też w górnej części łoża. Z boków znalazło się miejsce na krótsze odcinki, a kolejna, długa szyna znajduje się pod łożem. Można do niej zamocować chwyt przedni lub dwójnóg.

Pojawienie się w ofercie Koncernu Kałasznikowa nowej broni nie jest przypadkowe. W maju 2016 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej ogłosiło bowiem konkurs na rozwój nowego karabinka maszynowego do amunicji 5,45 mm x 39, zasilanego zarówno z taśmy nabojowej, jak i magazynka. Broń ma być uzbrojeniem pododdziałów specjalnych MSW FR, uzupełniając dotychczas wykorzystywane ukaemy PKM i erkaemy Pieczenieg do naboju 7,62 mm x 54R.

Broń rozwijana jest w ramach projektu pod kryptonimem Tokar’-2 (Tokarz). Koszt prac nad nową konstrukcją oszacowano na poziomie 25 mln RUB (1,5 mln zł). Prototypy konstrukcji mają być ujawnione pod koniec 2016, a badania karabinka maszynowego mają nastąpić w 2017.

Nowa broń otrzymała desygnatę Kord-5,45 i ma charakteryzować się szybkowymiennymi lufami różnej długości, podwójnym rodzajem zasilania, niewielką masą własną i wymiarami. Długość całkowita karabinka maszynowego ze złożoną kolbą i bez zamocowanego urządzenia wylotowego nie może przekroczyć 900 mm z długą lufą i 750 mm z krótką. Zgodnie z założeniami, masa własna broni bez amunicji nie może być większa od 7 kg.

Kord-5,45 ma charakteryzować się szybkostrzelnością na poziomie 800-900 strz./min. Broń ma być zasilana z taśmy nabojowej, standardowych magazynków 30-nabojowych od AK-74 i 45-nabojowych od RPK-74, a także nowo opracowanych magazynków 60-nabojowych, które mają być też wykorzystywane w starszych karabinkach.

Wcześniej w ramach programu Tokar’ nowy karabinek maszynowy był rozwijany przez biuro konstrukcyjne kowrowskich zakładów Zawod im. W.A. Diegtariowa (ZID). I to właśnie ten producent może okazać się zwycięzcą konkursu.

Choć RPK-16 nie spełnia wymagań projektu Tokar’-2, to jednak ujawniając konstrukcję Koncern Kałasznikowa sygnalizuje, że ma broń dla regularnych sił zbrojnych. Co więcej model ten jest gotowy od razu i rozwijany za własne fundusze iżewskich zakładów.


Galeria