Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381
H&K dostarczy broń Litwie - BiA-Tac

BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Bojowa

H&K dostarczy broń Litwie

Bojowa, 03 września 2016
Autor:

Litewskie ministerstwo obrony podpisało umowę na dostawy dużej partii 5,56-mm karabinków i 40-mm granatników, produkowanych przez niemieckie przedsiębiorstwo Heckler & Koch.

Litwini przyjęli do uzbrojenia 5,56-mm karabinki G36V i G36KV oraz podwieszane granatniki AG36 w 2007, jako podstawowe uzbrojenie indywidualne sił zbrojnych

Wartość podpisanej umowy wynosi 12,5 mln EUR (54,6 mln zł) i obejmuje dostawy karabinków G36KA4M1 oraz granatników jednostrzałowych HK269. Zakup dodatkowej partii G36, karabinków doskonale znanych litewskim żołnierzom i mających wśród nich dobrą opinię, pozwoli zachować jeden typ broni strzeleckich w siłach zbrojnych, skomentował kontrakt minister obrony narodowej Litwy Juozas Olekas. Nowa broń ma zostać dostarczona do użytkowników w 2017.

Zmodyfikowany zgodnie z litewskimi wymaganiami karabinek H&K G36KA4M1

Litwini zdecydowali się na zakup zmodyfikowanych karabinków G36K do amunicji 5,56 mm x 45 NATO, które otrzymały oznaczenie G36KA4M1. Zmiany wprowadzone do konstrukcji wynikają z dotychczasowej eksploatacji niemieckiej broni na Litwie. Zmodyfikowane karabinki zostały wyposażone w nowy typ kolby, składanej na bok i jednocześnie o regulowanej długości stopki i podniesienia poduszki policzkowej. Ponadto G36KA4M1 są kompletowane z łożami o mniejszej szerokości, połączonymi z komorą zamkową za pomocą wytrzymałych montaży. Zmianie uległ też grzbietowy wspornik z uniwersalną szyną montażową i integralnym, składanymi przyrządami celowniczymi.

Litwa jest pierwszym znanym odbiorcą nowych 40-mm granatników HK269, których lufa może być do ładowania wychylana na prawą lub lewą stronę / Zdjęcia: MON Litwy

Litewskie siły zbrojne są też pierwszym znanym użytkownikiem 40-mm granatników jednostrzałowych HK269, dostosowanych do strzelania amunicją bojową, specjalną i niezabijającą 40 mm x 46SR o niskiej prędkości wylotowej. To wersja rozwojowa modelu GLM/AG36, w której wprowadzono możliwość zmiany kierunku otwierania lufy do ładowania, w zależności czy obsługujący broń żołnierz jest prawo- czy leworęczny. Granatnik może być podwieszany do karabinka G36 lub mieć postać samodzielnej broni, wówczas łączony jest z dodatkowym szkieletem z kolbą.

Pierwsze 80 G36V i G36KV trafiły do uzbrojenia litewskiej jednostki specjalnej SOJ w 2004, zastąpiły w służbie polskie karabinki wz. 96A Beryl, przekazane Litwie w 2000 jako darowizna. W listopadzie 2007, po roku testów, Litwini zdecydowali się przyjąć karabinki G36V i G36KV oraz podwieszane granatniki AG36 jako podstawowe uzbrojenie strzeleckie swoich sił zbrojnych. Od 2008 broń dostarczana przez niemieckie przedsiębiorstwo Heckler & Koch stopniowo wypiera starsze konstrukcje używane wcześniej przez wojsko litewskie: rosyjskie 7,62-mm karabinki AKM/AKMS, szwedzkie 7,62-mm karabiny Ak4 oraz amerykańskie 5,56-mm karabinki M16A1 i 7,62-mm karabiny M14.


Galeria