BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Wiadomości

Nowy pistolet dla Ratnika

Wiadomości, 23 sierpnia 2016
Autor:

Zakończyły się badania wstępne nowego rosyjskiego pistoletu rozwijanego przez CNIIToczMasz w programie Udaw. Jest proponowany jako uzbrojenie żołnierza przyszłości Ratnik.

Nowy pistolet rozwijany przez CNIITOCzMasz w ramach pracy badawczo-rozwojowej Udaw (Boa) jest proponowany jako nowe uzbrojenie dla kolejnej generacji rosyjskiego żołnierza przyszłości. Zdjęcie jest jedynie ilustracyjne, Rosjanie nie ujawnili jeszcze publicznie nowej konstrukcji / Zdjęcie: Rostech

Dmitrij Semizorow, dyrektor generalny klimowskiego Centralnego Instytutu Badawczo-Rozwojowego Mechaniki Precyzyjnej CNIITOCzMasz (wchodzącego w skład holdingu Rostech), ujawnił, że jesienią mają rozpocząć się badania państwowe (kwalifikacyjne) nowego pistoletu samopowtarzalnego. Mają one potrwać do końca 2016. Obecnie do konstrukcji wprowadzane są poprawki zasugerowane podczas badań wstępnych.

Nowa konstrukcja rozwijana jest od 2014 w ramach pracy badawczo-rozwojowej pod kryptonimem Udaw (Boa) prowadzonej przez CNIITOCzMasz i finansowanej przez ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej. Głównym konstruktorem jest Aleksandr Borisow, a konstruktorem prowadzącym Piotr I. Serdjukow (twórca m.in. pistoletu SR-1, karabinków specjalnych AS Wał i WSS Wintorez, brał też udział w pracach nad bronią podwodną SPP-1 i APS).

Zgodnie z założeniami taktyczno-technicznymi przyszła broń krótka ma być jak najbardziej ergonomiczna i zapewniać wysoką penetrację indywidualnych osłon balistycznych. Rosjanie pochwalili się zaangażowaniem przy projektowaniu specjalistów od wzornictwa przemysłowego. Przy ich pomocy opracowano kilka wariantów broni, różniących się kształtem i rozmieszczeniem manipulatorów, spośród których wojskowi mają wybrać najbardziej optymalny. To pierwszy taki przypadek w Rosji.

Nowa konstrukcja rozwijana jest od zera, choć przy jej projektowaniu twórcy korzystają z doświadczeń uzyskanych przy opracowaniu modelu SR-1 do amunicji 9 mm x 21, o zwiększonej przebijalności. SR-1 rozwijano na potrzeby ministerstwa spraw wewnętrznych Rosji, które wprowadziło go w 1996, zaś po modyfikacjach od 2003 został przyjęty do uzbrojenia przez ministerstwo obrony jako samopowtarzalny pistolet Serdjukowa (SPS). W 2004 SR-1M został wprowadzony do jednostek specjalnych Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Aby spełnić wymagania wysokiej przebijalności, nowy model również będzie zasilany nabojem 9 mm x 21. Rosjanie ujawnili, że pistolet wyposażono w 18-nabojowy magazynek i został dostosowany do mocowania tłumika dźwięku, latarki, laserowego wskaźnika celu, jak też celownika kolimatorowego. Nowa konstrukcja ma być bardziej technologiczna (tańsza w produkcji masowej) i celniejsza od pierwowzoru.

Po pozytywnym zakończeniu badań, w 2017 spodziewane są decyzje, co do dalszych losów broni. Przedstawiciele CNIITOCzMasz liczą, że zastąpi ona w siłach zbrojnych Rosji pistolety: samopowtarzalny Makarowa (PM) i automatyczny Stieczkina (APS) do amunicji 9 mm x 18. W pierwszej kolejności nowa konstrukcja ma trafić w ręce żołnierzy wyposażonych w zestawy Ratnik-3, także rozwijane przez Instytut.

Konkurencją dla broni z Klimowa jest pistolet Jarygina (PJa) do amunicji 9 mm x 19. Został wprowadzony do uzbrojenia sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w 2003 i bardzo powoli wypiera stare modele PM i APS. Produkcja seryjna PJa w Iżmaszu (obecnie część Koncernu Kałasznikow) rozpoczęła się w 2011, dostawy dla wojska trwają od 2012. Koncern Kałasznikow rozwija też nowy pistolet Lebiediewa (PL-14), także do naboju 9 mm x 19.


Galeria