Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381
Debiutuje Caracal CMP9 - BiA-Tac

BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Bojowa

Debiutuje Caracal CMP9

Bojowa, 23 sierpnia 2016
Autor:

Producent broni strzeleckiej Caracal International z Abu Zabi wprowadził na rynek nową linię pistoletów maszynowych CMP9 do amunicji 9 mm x 19.

Podstawowa odmiana CMP9 STD ma masę 2,95 kg i długość 640 mm z maksymalnie wysuniętą kolbą. Skrócony CMP9 K mierzy 334 mm, a jego masa to 2,75 kg, zaś długość wersji wyciszanej CMP9 SD wynosi 689 mm, a masa 3,45 kg

Spółka ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która wykupiła niemieckie zakłady Merkel i C.G. Haenel i przy tworzeniu broni korzysta głównie z europejskich i amerykańskich inżynierów, wprowadziła rodzinę pistoletów maszynowych CMP9. Jednocześnie wycofano z oferty dotychczas produkowane 9-mm pistolety samopowtarzalne CC10, przeznaczone na rynek cywilny.

Do tej pory w ofercie Caracal International znajdowały się 9-mm pistolety samopowtarzalne Caracal Enhanced F, 5,56-mm karabinki automatyczne CAR 814 i CAR 816 (klony AR-15 z klasycznym i tłokowym mechanizmem gazowym), 7,62-mm karabiny automatyczne CAR 817AR i samopowtarzalne CAR 817 DMR oraz powtarzalne karabiny snajperskie: CSR 308 do amunicji 7,62 mm x 51, CSR 338 do naboju 8,6 mm x 70.

Nową broń zaprojektował zespół pod kierownictwem Chrisa Siroisa. Konstruktor ten do września 2014 pracował w niemiecko-amerykańskim przedsiębiorstwie SIG Sauer i odpowiadał za rozwój pistoletu maszynowego SIG MCX / Zdjęcia: Caracal

Pistolet maszynowy CMP9 zachowuje ogólny układ karabinków M16/AR-15, dzięki czemu nawyki użytkowników mogą pozostać takie same. Identycznie rozmieszczone są manipulatory: od rękojeści napinania w kształcie litery T umieszczonej na grzbiecie komory zamkowej, przez charakterystyczne, obracające się co 45° skrzydełko przełącznika rodzaju ognia, na przycisku zwalniania magazynka i obustronnej dźwigni zwalniającej zamek z tylnego położenia, w którym pozostaje po wystrzeleniu ostatniego naboju.

Nowa konstrukcja jest pistoletem maszynowym działającym na zasadzie wykorzystania energii odrzutu zamka swobodnego. Rodzina CMP9 do amunicji 9 mm x 19 składa się z trzech modeli: podstawowego CMP9 STD z 229-mm lufą, pozbawionej kolby odmiany skróconej CMP9 K z lufą długości 140 mm i wersji z integralnym tłumikiem dźwięku CMP9 z 152-mm lufą.

Podobnie, jak karabinki M16/AR-15, nowa konstrukcja ma wydzieloną komorą zamkową z lufą oraz zamocowaną do niej za pomocą dwóch łączników komorę spustową z chwytem pistoletowym i gniazdem magazynka. Broń zasilana jest z 30-nabojowych, prostych magazynków pudełkowych. Podstawowy i wyciszany model wyposażono w 3-położeniową, wysuwaną kolbę. Opcjonalnie można wymienić je na kolbę stałą lub składaną na bok. Skrócona odmiana CMP9 K jest dostosowana do strzelania z pasa nośnego i pozbawiona kolby.

Monolityczna komora zamkowa i komora spustowa wykonane są ze stopu aluminium. Na grzbiecie tej pierwszej umieszczono długi odcinek uniwersalnej szyny montażowej, pod którym znajduje się łoże z trzema, rozmieszczonymi na bokach i na dole, punktami montażowymi Keymod. Broń pozbawiona jest stałych, mechanicznych przyrządów celowniczych. Na szynie można umieszczać jednak dowolne komercyjne modele, jak też celowniki optyczne i optoelektroniczne.


Galeria