Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381
Rozpoczęcie badań MSBS-5,56 - BiA-Tac

BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Bojowa

Rozpoczęły się badania broni strzeleckiej przeznaczonej dla zaawansowanego indywidualnego systemu walki Tytan: 5,56-mm karabinka MSBS-5,56K i 9-mm pistoletu PR-15.

W Fabryce Broni rozpoczęły się badania wstępne i kwalifikacyjne (państwowe) broni do Tytana, w tym karabinka MSBS-5,56K. Broń jest dostosowana do strzelania amunicją 5,56 mm x 45 zarówno standardu NATO, jak i polską z Mesko, różniącą się ok. 10% energetycznie

Jak dowiedział się BiA-TAC, radomska Fabryka Broni pod nadzorem Wojska Polskiego rozpoczęła długo oczekiwany cykl badań wstępnych i kwalifikacyjnych (państwowych) broni strzeleckiej, rozwijanej w ramach pierwszego etapu programu polskiego żołnierza przyszłości.

Cała procedura ma potrwać około 6-8 miesięcy i obejmuje sprawdzenie pod względem m.in. oddziaływania mgły solnej, wiatru, niskiego ciśnienia czy drgań akustycznych: 9-mm pistoletu samopowtarzalnego PR-15, 5,56-mm karabinka podstawowego MSBS-5,56K, 40-mm granatnika modułowego GP (nowej, bardziej klasycznej konstrukcji, podobnie z lufą odchylaną do ładowania w lewo) i noża-bagnetu.

Co interesujące, badania obejmują broń krótką i długą pierwszej serii produkcyjnej, a nie konstrukcje powstałe wcześniej i zaliczane do serii wdrożeniowej. W Łuczniku wytworzono 50 zestawów części do skompletowania pistoletów PR-15 i 200 zestawów do złożenia karabinków MSBS-5,56, jak też partia noży-bagnetów. Do badań wykorzystywanych jest ok. 30 konstrukcji każdego rodzaju.

Łucznik został zmuszony do opracowania własnych, składanych i mocowanych na uniwersalnej szynie przyrządów celowniczych do MSBS-5,56. Mają one postać podstawy muszki i celownika przeziernikowego o dwóch nastawach, do strzelania na dystansie do 200 m / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

W ramach Tytana mają powstać też przekroje MSBS-5,56 oraz modele treningowe (w tym do amunicji barwiącej). W przyszłym roku należy spodziewać się pierwszej realistycznej repliki treningowej MSBS-RRT, w postaci podobnej, jak Beryl-RRT, czyli konstrukcji pneumatycznej, w której powietrze sprężane jest za pomocą tłoka napędzanego elektrycznie. Taki model wystrzeliwuje niegroźne dla zdrowia 6-mm kompozytowe pociski kuliste.

W kolejnych latach do prób trafią konstrukcje strzeleckie rozwijane w ramach drugiego etapu Tytana. Dotyczy to przede wszystkim subkarabinka MSBS-5,56K w układzie klasycznym i karabinka podstawowego MSBS-5,56B w układzie bezkolbowym.

Przedstawiciele Fabryki Broni poinformowali też, że przedsiębiorstwo zrealizowało też w całości dostawy pierwszej partii 150 karabinków reprezentacyjnych, które noszą zakładową nazwę MSBS-5,56R (warto zwrócić uwagę na zmianę, wcześniej określano je MSBS-R), wraz z bagnetami, skórzanymi pasami nośnymi i ładownicami w kolorze czarnym i białym, do Batalionu Reprezentacyjnego WP (BRWP). Powtarzalna broń trafiła do uzbrojenia jako 5,56-mm karabinek reprezentacyjny, bez dodatkowego wzoru i roku zakończenia badań, ani kryptonimu. Jak dowiedział się BiA-TAC, Łucznik liczy na realizację kolejnej, podobnej umowy na dostawy broni paradnej jeszcze w 2016.

Badanym elementem systemu uzbrojenia jest także nowy nóż-bagnet, o nowatorskiej pochwie, z która tworzy nożyce do cięcia drutu / Zdjęcie: Jarosław Lis

W Radomiu też zakończono prace nad polskimi magazynkami z tworzywa sztucznego, których opracowanie wymusiły przeciągające się terminy dostaw modeli komercyjnych, jak i wytyczne ze strony Wojska Polskiego. Armia nie chce być uzależniona od zagranicznych dostawców. Obecnie kończy się wykonywanie docelowej formy wtryskowej, sam magazynek sprawdzono już w wersji wydrukowanej na maszynie do szybkiego prototypowania (drukarce addytywnej).

Podstawowym modelem będzie 30-nabojowy magazynek pudełkowy standardu M16. Będzie on wykonywany z półprzezroczystego poliamidu (taki sam materiał, jak używany do produkcji magazynków do Beryla) i z czarnego tworzywa sztucznego. Magazynek charakteryzuje się ciekawym wzornictwem, z logiem Fabryki Broni wplecionym w górną część kadłuba, jak też wykorzystywanym w przycisku do demontażu denka.

W pierwszej kolejności wykonano formy wtryskowe do dwóch wersji modelu 10-nabojowego – krótszej i dłuższej. Ta pierwsza powstała na zlecenie BRWP i ma być wykorzystywana jedynie w paradnej odmianie karabinka MSBS-5,56. Drugi model będzie standardowym magazynkiem do broni. W obu przypadkach możliwe jest umieszczenie wewnątrz kadłuba specjalnej wkładki, uniemożliwiającej załadowanie amunicji bojowej.

Niestety, z uwagi na procedurę zatwierdzania wspólnotowego wzoru przemysłowego, Fabryka Broni oficjalnie zaprezentuje nowe magazynki dopiero na kieleckim MSPO.


Galeria