Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381
Eurosatory 2016: AIF do końca 2016 - BiA-Tac

BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Bojowa

Do końca 2016 ma potrwać proces wyboru nowej broni strzeleckiej oferowanej francuskim siłom zbrojnym w ramach programu AIF. Nowe konstrukcje mają zastąpić karabinki FAMAS F1/G2.

Najciekawszym oferentem we francuskim postępowaniu na następcę karabinka FAMAS jest chorwackie przedsiębiorstwo HS Produkt. Oferuje model VHS-2 w dwóch odmianach: podstawowej VHS-D2 i skróconej VHS-K2. To jedyna konstrukcja bezkolbowa proponowana Francuzom. VHS-2 przypomina kształtem i wymiarami karabinek FAMAS, przez co można go mocować w tych samych uchwytach

W maju 2014 francuska agencja zamówień obronnych DGA (Direction Generale de l'Armement) rozpoczęła postępowanie dotyczące zakupów 90 tys. konstrukcji strzeleckich w ramach programu Arme Individuelle Future (AIF). Nowa broń ma zastąpić docelowo 400 tys. bezkolbowych karabinków FAMAS F1, zasilanych niestandardowymi nabojami 5,56 mm x 45. Obecnie amunicja jest dostarczana przez amerykański koncern Orbital ATK, gdyż Francja utraciła zdolność zarówno do produkcji broni, jak i nabojów małokalibrowych. Średni wiek FAMAS F1 to 25 lat.

W ramach postępowania francuskie siły zbrojne chcą kupić 45 tys. karabinków AIF-S (Standard), 45 tys. subkarabinków AIF-C (Courte) oraz 8 tys. 40-mm granatników podwieszanych. Dodatkowym elementem przetargu są dostawy 38 mln nabojów 5,56 mm x 45 NATO i 92 tys. granatów 40 mm x 46SR (51 tys. przeciwpancerno-odłamkowych, 13 tys. dymnych i 21 tys. treningowych).

Ciekawostką jest wymóg francuskich sił zbrojnych, aby nowa broń była pozbawiona trybu ognia ciągłego. Francuzi wymusili na oferentach dostarczenie do testów karabinków dostosowanych do prowadzenia ognia pojedynczego i 2-strzałowej serii. Ten ostatni tryb ma zwiększyć prawdopodobieństwo trafienia

W grudniu 2013 Francuzi zakładali zakup 101 tys. karabinków dla trzech rodzajów sił zbrojnych (w tym 50,5 tys. AIF-S), jednak w wymaganiach przetargu zmniejszono ich liczbę do 90 tys. Z tego 70 tys. ma trafić do wojsk lądowych i jednostek podległych dowództwu operacji specjalnych COS (Commandement des Opérations Spéciales).

Zgodnie z wymaganiami, karabinek AIF-S ma mieć możliwość zamocowania 40-mm granatnika podwieszonego, choć zachowana ma być też zdolność do strzelania obecnie używanymi granatami nasadkowymi. Ponieważ ma to być podstawowa broń indywidualna, warunkiem jest dostosowanie do montażu akcesoriów systemu francuskiego żołnierza przyszłości FELIN 1.x.

Amerykańsko-niemiecki SIG Sauer proponuje armii francuskiej modułowy karabinek SIG MCX, z tłokowym mechanizmem gazowym, który ergonomicznie i funkcjonalnie bazuje na M4

Do udziału w postępowaniu zaproszono pięć europejskich przedsiębiorstw. Rywalizują włoski Beretta Defense Technologies z dwoma odmianami karabinka Beretta ARX160, belgijski FN Herstal z FN SCAR-L, niemiecki Heckler & Koch z HK416A5, chorwacki HS Produkt z VHS-2D/K i niemiecki SIG Sauer z SIG MCX. Co ciekawe, Francuzi zażyczyli sobie, aby dostarczone karabinki były wyposażone w mechanizmy spustowo-uderzeniowe pozwalające na prowadzenie ognia pojedynczego i 2-strzałowe serie.

Latem sekcja techniczna francuskich wojsk lądowych STAT (Section Technique de l'Armée de Terre) ma zakończyć na poligonie w Mourmelon próby polowe oferowanej Francuzom broni. Dotychczas z każdego dostarczonych egzemplarzy testowych wystrzelono po 20 tys. nabojów. Jako wzorcowych używano podczas prób 40-mm granatów produkcji Rheinmetalla. Broń badano w różnych warunkach, przy strzelaniu w dużym zapyleniu i w błocie.

Beretta przesłała do testów karabinek ARX160, podobny do wprowadzonego do uzbrojenia włoskich sił zbrojnych. Większość z proponowanych konstrukcji, ze względu na modułową budowę lub łatwą wymianę podzespołów może być łatwo konfigurowana pod określone wymagania zamawiającego / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Wybór nowych konstrukcji ma zostać wykonany do końca 2016, a decyzja DGA w sprawie podpisania umowy z wybranym oferentem ma zapaść na początku 2017. Choć broń ma zostać dostarczona przez zagraniczne przedsiębiorstwa, Francuzi chcą zagwarantować sobie realizacje napraw i przyszłych modyfikacji w zakładach Nexter Mechanics w Tulle. Obecnie zajmują się one remontami głównymi, jak też modyfikowaniem karabinków FAMAS F1 do standardu FELIN.


Galeria