Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381
Tajemnica lufy MSBS-R - BiA-Tac

BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Notice: compact(): Undefined variable: extras in /library/Zend/View/Helper/HeadLink.php on line 381

Bojowa

Tajemnica lufy MSBS-R

Bojowa, 18 czerwca 2016
Autor:

Do końca czerwca 2016 Wojsko Polskie odbierze pierwsze 150 karabinków reprezentacyjnych MSBS-R. To paradna odmiana MSBS-5,56, która zastąpi radzieckie ksS (SKS) w BRWP.

Do 30 czerwca do Wojska Polskiego ma trafić partia 150 karabinków reprezentacyjnych MSBS-R

23 marca podpisano umowę o wartości 1,65 mln zł na dostawy 150 karabinków reprezentacyjnych MSBS-R dla Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego (BRWP). Nowa broń, całkowicie polskiej konstrukcji, ma zastąpić wprowadzone w latach 1960. do pododdziałów radzieckie karabinki samopowtarzalne Simonowa (ksS) do naboju 7,62 mm x 39.

Zgodnie z wymaganiami wojska, wymuszono, aby MSBS-R mógł być zasilany jedynie amunicją ślepą 5,56 mm x 45. Dodatkowo broń wyposażono w dłuższą 508-mm lufę (standardowa mierzy 406 mm), o gładkim, pozbawionym bruzdowania przewodzie. Mechanizm spustowo-uderzeniowy został zmodyfikowany i ma jedynie dwie nastawy: zabezpieczony i ogień pojedynczy.

Dobrze widoczny wlotowy odcinek 508-mm lufy paradnego karabinka MSBS-R z dźwignią do ustawiania pozycji przegrody umieszczonej w przedniej części komory nabojowej

Konstruktorzy Fabryki Broni zostali podstawieni przed trudnym zadaniem, jak zapewnić bezpieczeństwo, funkcjonalność (w tym przy czyszczeniu), a jednocześnie stworzyć konstrukcję mieszczącą się w narzuconym limicie masowym. W porównaniu do standardowego MSBS-5,56 masa wzrosła o dłuższą lufę, kolbę z wewnętrzną stalową wkładką wzmacniającą, przedłużone łoże i nakładki na szynę grzbietową.

Najwięcej kłopotu sprawiła lufa przystosowana do amunicji ślepej. Uchylając rąbka tajemnicy, jedna z pierwszych prób nowej broni okazała się być testem niszczącym, w wyniku którego spisano karabinek. Lufa, komora zamkowa i spustowa nadawały się jedynie do wyrzucenia. Niemniej, poradzono sobie z problemem i, jak dowiedzieli się przedstawiciele BiA-TAC, udało się to zrealizować w ciekawy sposób.

Aby zabezpieczyć broń przed możliwością załadowania amunicji bojowej 5,56 mm x 45, przez wystający pocisk dłuższej od naboju ślepej, w przedniej części komory nabojowej lufy wywiercono otwór, do którego od dołu wprowadzono ruchomą przegrodę. Ma ona postać pionowej płytki z wywierconym w środku otworem o średnicy nieco mniejszej od kalibru lufy. Przegroda jest zamocowana obrotowo, a na zewnątrz lufy wyprowadzono dźwignię. Ta ostatnia służy do zmiany ustawienia przegrody, co jest przydatne przy czyszczeniu broni.

Porównanie luf karabinków systemu MSBS-5,56, zaczynając od umieszczonej najwyżej lufy do modelu ceremonialnego MSBS-R / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Normalnie dźwignia jest ułożona równolegle do osi lufy i ukryta pod wydłużonym łożem. Płytka jest zaś ułożona w komorze nabojowej bokiem, co uniemożliwia załadowanie naboju bojowego, jednak po obu stronach pozostawia miejsce na wypływ gazów prochowych z naboju ślepego.

Gdyby jednak wprowadzić płytkę na stałe, bardzo utrudnione stałoby się czyszczenie lufy broni i przeprowadzenie wyciora przez jej przewód. Stąd obrotowa dźwignia, pozwalająca ustawić płytkę prostopadle do osi lufy. W środku znajduje się przewód, przez który bez problemu można przepuścić szmatki do czyszczenia, jak też wycior. Nie da się jednocześnie zapomnieć o ponownym ustawieniu przegrody do strzelania amunicją ślepą, bo w innym położeniu dźwigni nie będzie możliwy montaż łoża.

Od wersji standardowej MSBS-R odróżnia też suwadło. Pozbawiono go wolframowych obciążników, co zmniejszyło jego masę, umożliwiło też łatwiejsze manipulacje rękojeścią napinania przy przeładowaniu. W praktyce zmiana lufy pozwala uzyskać odmianę bojową, ale strzelającą jedynie ogniem pojedynczym. Wolframowe elementy wykorzystywane są jako dodatkowa masa zapobiegająca odbijaniu zespołu ruchomego przy strzelaniu ogniem ciągłym.

Warto też dodać, że MSBS-R będzie pierwszym członkiem rodziny broni MSBS-5,56, wyposażonym w zaprojektowany w Polsce, 10-nabojowy magazynek standardu M16, wykonany z czarnego tworzywa sztucznego.


Galeria