BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Wyposażenie

Knot Bone LaceLock

Wyposażenie, 02 stycznia 2014
Autor:

Buty to podstawa w żołnierskim fachu. Kiedyś o dobrą parę było ciężko, dziś ciężko wybrać dobre. Gdy już mamy nasze wymarzone trzewiki, w 9 przypadkach na 10 trzeba je wiązać. Dobry węzeł to nie sztuka, ale powtarzanie tej samej czynności kilka razy dziennie, razy ilość dni w roku potrafi irytować. Dlatego też człowiek, jako istota kreatywnie leniwa, wynajduje coraz to nowsze sposoby rozwiązania tego małego, ale denerwującego problemu.

I tu firma Nite Ize pojawia się z Knot Bone LaceLock, co możemy przetłumaczyć dosłownie jako kość do węzłów blokująca sznurowadła. Nazwa dość dokładnie ilustruje, czym jest LaceLock.

Czy ten mały, zmyślny kawałek plastiku rozwiąże odwieczny problem wiązania butów?

Kości to częsta praktyka w ofercie Nite Ize. Mówiąc ogólnie są to prowadnice, których użycie wymusza powstawanie trwałych, ale łatwych do rozwiązania, węzłów. LaceLock to właśnie takie rozwiązanie, z tą różnicą, że specjalnie przystosowane do sznurowadeł.

LaceLock od zaplecza. Pomysłowość ludzi z Nite Ize budzi podziw, bo wymyślenie czegoś takiego nie wydaje się być proste.

Montaż ogranicza się do przewleczenia obu przez dość ciasny otwór w kości. Na koniec można połączyć końcówki zaciskiem z zestawu, ale doświadczenie dowodzi, że nie jest to bezwzględnie konieczne. I tyle.

Knot Bone już na sznurówkach. 
Nie było łatwo. Oryginalne sznurowadła starych holenderskich butów wojskowych nie należą do cienkich.

Wiązanie jest równie proste. Ciągniemy za sznurowadła, aż buty będą odpowiednio opinać stopę. Następnie przesuwamy kość aż oprze się o język. To wystarczy w charakterze szybkiego wiązania.

Wiązanie szybkie. Zaciągnij sznurówki a następnie przesuń LaceLock do nasady...... na koniec zaczep sznurówki o zacisk. Gotowe.

Aby przy dłuższym chodzeniu but się nie luzował, należy jeszcze opleść sznurówki wokół kości, zgodnie z instrukcją. Prowadzimy je od prawej strony, górą w lewo, następnie pod spód gdzie zaczepiamy je o specjalny zacisk. To gwarantuje, że but się nie rozwiąże. Rytuał dopełniamy przepychając luźne końcówki pod sznurowadłem, żeby się nie bujały w trakcie chodzenia.

Wiązanie pełne: Zaciągnij sznurówki a następnie przesuń LaceLock do nasady. Identycznie jak w wiązaniu szybkim. Teraz poprowadź sznurowadła górą w lewo, zgodnie ze strzałką...... następnie pod spód. Na koniec zaczep sznurowadła o zacisk.

Na koniec brakuje tylko klucza myśliwców przelatujących nad łopocącą flagą i podniosłej muzyki w tle. Ale nie ma i nie będzie, tak jak i happy endu.
Knot Bone LaceLock działa w pełni tylko na bytach z niską cholewką, maksymalnie do wysokości kostki. Wysokim butom wojskowym, jak na przykład moje wysłużone holendry, nie daje rady. W takich butach potrzeba długiego odcinka luźnych sznurowadeł, w przeciwnym wypadku nie poluzujemy ich na tyle by je zdjąć. Z nadmiarem luźnej sznurówki nie można zrobić nic innego, jak tylko opleść wokół cholewki i zawiązać. Niby można je owinąć i następnie wepchnąć pod sznurowadło, ale w trakcie chodzenia zdarza się jej wyskakiwać.

W strych holendrach nie ma haczyków w górnej połowie cholewki, jak to często ma miejsce w nowszych butach. Można by było zastosować krótsze sznurowadła. A tak mamy klęskę urodzaju, z którym nie ma co zrobić.

Warto też dodać, że wepchnięcie końcówki pod sznurówkę nie jest tak proste jak byśmy chcieli.
No i na koniec. Jeśli używacie grubych sznurowadeł, to zaklinowanie ich w LaceLock wymaga stosunkowo dużo siły. Zapomnijcie o zaciśnięciu obu końcówek w klipsie. Trzeba do tego kombinerek, a naprężenia są takie, że i tak długo tam nie pozostaną.

Czy te wady eliminują wynalazek Nite Ize? Nie do końca. W butach z niską i średniej wysokości cholewką, sprawdza się świetnie. Węzeł się nie rozwiązuje i to jest główna zaleta tego pomysłu. Eliminuje ten nad wyraz irytujący problem pojawiający się podczas długiego marszu.

Jeśli jednak kupujemy LaceLock z myślą o użytkowaniu na co dzień, to prawda jest taka, że klasyczną kokardkę zawiążemy równie szybko, lub nawet szybciej.


Galeria