BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Sportowa

Alex 2 Tactical Sport w 2014

Sportowa, 20 listopada 2013
Autor:

W 2014 Zakłady Mechaniczne Tarnów wprowadzą do oferty nowy karabin precyzyjny Alex 2 Tactical Sport. To zmodyfikowana odmiana konstrukcji przeznaczonej na rynek cywilny.

W 2014 w ofercie Zakładów Mechanicznych Tarnów ma pojawić się nowa odmiana karabinu precyzyjnego Alex 2 Tactical Sport

Powtarzalny karabin Alex Tactical Sport zadebiutował w marcu 2013 na targach IWA w Norymberdze. To cywilna, dostosowana do amunicji .308 Winchester odmiana karabinu wyborowego Bor (zasilanego nabojem 7,62 mm x 51 NATO), używanego przez Wojsko Polskie i sprawdzonego w działaniach bojowych podczas misji w Afganistanie. Konstrukcja opracowana została w dawnych OBRSM Tarnów, będącym dzisiaj częścią Zakładów Mechanicznych Tarnów (ZMT). Jako ciekawostkę można napisać, że pierwsza seria broni miała jeszcze oznaczenia Ośrodka Badawczo-Rozwojowego. Obecnie jest to pierwsza w dziejach broń w ofercie ZMT przeznaczona na rynek cywilny – sportowy i myśliwski.

Chętni na nową konstrukcję znaleźli się od razu, już na norymberskiej imprezie. Pierwsza partia 10 sztuk została sprzedana niemal od razu. Broń trafiła nie tylko do Polski, nabyli ją też strzelcy m.in. z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Pewne problemy pojawiły się przy sprzedaży karabinów za granicę. Ponieważ Alex Tactical Sport powstawał na bazie modelu wojskowego i takie same były oznaczenia w dokumentacji OBRSM, Ministerstwo Gospodarki uznało go także za konstrukcję bojową. Karabin miał być bowiem oferowany nie tylko strzelcom cywilnym, ale także armii – jako tańsza broń treningowa (zrezygnowanie z rygorystycznej wojskowej procedury sprawdzenia każdej konstrukcji znacznie obniża koszt). Niemniej, gdy przyszło do sprzedaży zagranicznej, procedury eksportowe konstrukcji z założenia cywilnej, znacznie się przeciągnęły. Rodzimi urzędnicy są po prostu nieprzyzwyczajeni, że w ogóle można eksportować broń z zakładów należących do państwa w ręce strzelców sportowych, stąd problemy.

W porównaniu ze wcześniejszym modelem przekonstruowano mechanizm spustowy (rodem z karabinu Alex-338), wprowadzono też szynę uniwersalną do mocowania dwójnogu

W międzyczasie, wsłuchując się uważnie w głosy zarówno użytkowników wojskowych Borów, jak też cywilnych testerów, konstruktorzy z Zakładów Mechanicznych Tarnów, a przede wszystkim twórca karabinu – Aleksander Leżucha (od którego imienia nazwano broń), rozpoczęli prace nad zmodernizowaną odmianą karabinu.

Podstawowym powodem jest chęć obniżenia przez producenta ceny detalicznej, bez obniżania jakości. Mają się do tego przyczynić zmiany technologiczne.

Drugim powodem było lepsze dopasowanie konstrukcji do rynku cywilnego, a także wprowadzenie modyfikacji wywodzących się z karabinu wyborowego Alex-338. Jest to konstrukcja do naboju 8,6 mm x 70 (.338 Lapua Magnum), w której poprawiono część elementów w porównaniu z podstawowym Borem, w tym wprowadzono nowy mechanizm spustowy. I to właśnie ten komponent trafi do modelu Alex 2 Tactical Sport.

Do zmodyfikowanego karabinu producent będzie oferował trzy wersje opory tylnej: w postaci rozkładanej podpory o regulowanej długości oraz dwóch chwytów z tworzywa sztucznego, na których spoczywa lewa dłoń strzelca. Zmieniono także montaż dwójnogu, zamiast dedykowanego jedynie do zakładowego modelu, w nowym karabinie pojawi się uniwersalna szyna montażowa. To pozwoli na mocowanie dowolnego komercyjnego dwójnogu. Alex 2 Tactical Sport będzie dostosowany do montażu na lufie hamulca wylotowego.

Alex 2 Tactical Sport będzie oferowany z trzema typami opór tylnych na lewą dłoń: regulowaną, składaną podporą znaną z wojskowego Bora, oraz dwoma chwytami z tworzywa sztucznego / Rysunki: ZMT

Nie da się ukryć, że zdecydowano się wprowadzić do oferty zmodernizowaną odmianę broni również ze względów proceduralnych. Chodziło o wyraźnie oddzielenie linii wojskowych karabinów powtarzalnych (Bor, Alex-338, Alex Tactical Sport), także na poziomie dokumentacji, od cywilnych sportowo-myśliwskich (Alex 2 Tactical Sport). Ułatwi to znacznie sprzedaż na rynkach zagranicznych, bowiem broń będzie można wyeksportować z kraju w kilka tygodni. Warto zaznaczyć, że w wersji przeznaczonej dla myśliwych broń będzie oferowana z 5-nabojowym magazynkiem, zgodnym z przepisami łowieckimi. Pierwsza wersja nadal pozostanie w ofercie, zwłaszcza, że jest dokładnym odpowiednikiem wojskowego Bora.

Druga seria produkcyjna, licząca 30 karabinów Alex 2 Tactical Sport, ze wszystkimi opisanymi wyżej modyfikacjami, trafi na rynek w pierwszym kwartale 2013. Tradycyjnie karabin powinien na rynku zagranicznym zadebiutować na targach w Norymberdze. Broń oferowana jest do amunicji .308 Winchester. Lufy są identyczne jak w pierwszym modelu i dostarczane przez renomowanego niemieckiego producenta, firmę Lothar Walther.


Galeria