BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Historyczna

Drugi Mors w Polsce!

Historyczna, 19 lipca 2013
Autor:

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors dyrektorowi Muzeum Wojsk Lądowych (MWL) w Bydgoszczy, Mirosławowi Giętkowskiemu. Broń wręczył, w imieniu ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, wiceminister Bogusław Winid.

Wiceminister Bogusław Winid wręczający 9-mm pistolet maszynowy wz. 39 Mors dyrektorowi bydgoskiego Muzeum Wojsk Lądowych Mirosławowi Giętkowskiemu

Mors to już trzecia konstrukcja przekazana przez MSZ do bydgoskiej placówki. Pierwszy był polski 7,92-mm karabin przeciwpancerny wz. 35 Ur, pozyskany z norweskiego Muzeum Obrony w Oslo i podarowany 31 sierpnia 2012. Drugi, czeski 7,92-mm erkaem ZB-30 (ZB vz. 30) to zdobycz Służby Wywiadu Wojskowego w Afganistanie i został sprezentowany 10 grudnia 2012.

Pistolet maszynowy wz. 39 Mors do naboju 9 mm x 19 Parabellum, to pierwsza konstrukcja tego typu powstała w Polsce. Broń została opracowana w latach 1936-1939 przez Jana Skrzypińskiego i Piotra Wilniewczyca, twórców 9-mm pistoletu wz. 35 VIS. Z zachowanej dokumentacji wynika, że do wybuchu II wojny światowej powstało 39 Morsów: 3 prototypy i 36 sztuk serii próbnej. Niektóre były wykorzystane bojowo w 1939.

Przekazany egzemplarz jest zdekompletowany, całe wnętrze komory zamkowej jest puste. Ma jednak elementy, której brakuje Morsowi nr 38 z MWP: oryginalną lufę i celownik

Przekazany Polsce pistolet maszynowy, o najniższym znanym numerze seryjnym 13, był do tej pory wystawiany w budapesztańskim Hadtörteneti Intezet es Muzeum (Muzeum Historii Wojskowości). Broń została prawdopodobnie zdana 18 września 1939 stronie węgierskiej przez wycofujące się do tego państwa oddziały Wojska Polskiego. Po negocjacjach z Węgrami, pistolet maszynowy został przekazany do Bydgoszczy jako długoterminowy depozyt.

Pozyskany Mors jest drugim pistoletem maszynowym wz. 39, który trafił z powrotem do Polski. Pierwszy, o numerze 38, został przekazany w 1983 przez ZSRR do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego (MWP) w Warszawie. Dwa kolejne pozostały w rosyjskich zbiorach: numer 19 w Petersburgu (pozbawiony chwytu przedniego z rozkładaną teleskopowo podpórką, którą zamocowano do jednego z… eksperymentalnych karabinków AK) i 39 w Moskwie.

Mors nr 13 trafił na Węgry z wycofującymi się oddziałami 18 września 1939. Broń do tej pory wystawiana była w budapesztańskim muzeum wojskowym

Niestety, bydgoski Mors jest zdekompletowany. Komora zamkowa jest w środku pusta. Broń nie ma mechanizmu spustowego, napinacza, zamka ani pneumatycznego opóźniacza. Być może zostały one ukryte przed przekazaniem broni w 1939 Węgrom.

Przedstawiciele bydgoskiego muzeum poinformowali, że chcą dorobić brakujące elementy. Wzorcem ma Mors z warszawskich zbiorów. Brak mechanizmu spustowego przeszkadza  od strony wizualnej, bowiem na pierwszy rzut oka broń nie ma ani dwóch spustów, ani kabłąka. Mors numer 13 ma jednak oryginalną lufę, a nie atrapę, jak broń z MWP. Niestety, nie zachowała się ona w dobrym stanie. Nie dość, że została przewiercona, to jeszcze jest silnie zdeformowana u wylotu. Broń ma zachowany celownik mechaniczny nastawny, którego także brakuje Morsowi z Warszawy. Jest skalowany do 500 m, co 50 m.

Zachowany w niemal pierwotnym stanie celownik mechaniczny Morsa z nadal działającą sprężyną

Tradycyjnie brakuje oryginalnego magazynka, którego nie ma żaden ze znanych Morsów. Wszystkie został dorobione, choć nie wiadomo czy odpowiadają pierwowzorom. To nieco dziwi, bowiem pistolety maszynowe wz. 39 były kompletowane z czterema (jeden w broni, trzy w parcianej ładownicy) 24-nabojowymi magazynkami pudełkowymi. Pojemność wynikała z pakowania produkowanej w Polsce amunicji 9 mm x 19 do pistoletu VIS, który miał magazynek na 8 nabojów.

 


Galeria