BiA-Tac

Bren 2 dla Pakistanu?

POF negocjuje z CZ kwestie rozpoczęcia produkcji czeskiej broni w Pakistanie. Oznaczać to może wybór konstrukcji rodziny Bren 2 jako następców G3A3/P4 i typ 56.

czytaj więcej

Więcej L119A2 dla Brytyjczyków

Brytyjczycy zdecydowali się na zwiększenie zamówień na 5,56-mm karabinki automatyczne Colt Canada L119A2. Broń używana jest głównie przez komandosów.

czytaj więcej

Hełmy z Maskpolu dla SG

PSO Maskpol z Konieczek dostarczy do Straży Granicznej tysiąc hełmów kuloodpornych HP-04/SG w najnowszym kamuflażu tej służby.

czytaj więcej

Kabura Taser X2 RTI

G-Code wprowadza do sprzedaży kaburę na paralizator Taser X2

czytaj więcej

Limitowany ZT 0801BRZ

Zero Tolerance wprowadza na rynek nóż składany 0801BRZ.

czytaj więcej

Cywilny MSBS-5,56

Planowane na 2017 zakończenie badań kwalifikacyjnych wojskowego karabinka MSBS-5,56, budzi pytanie, kiedy pojawi się jego samopowtarzalna odmiana na rynek cywilny i jakie zmiany zostaną w niej wprowadzone?

czytaj więcej

Uzkon UNG-12

Uzkon ujawnił nowy model strzelby samopowtarzalnej UNG-12 skonstruowanej w układzie bezkolbowym.

czytaj więcej

BLE Alpha od ICS

Tajwański ICS wprowadził do oferty pierwszą replikę pistoletu samopowtarzalnego BLE Alpha.

czytaj więcej

Opinel Explore No. 12

Francuski producent tradycyjnych noży składanych, wprowadza na rynek kolejny model z polimerową rękojeścią

czytaj więcej

IWA 2016: Nowy magazynek G&G do ASG

G&G zaprezentował podczas targów w Norymberdze nowy typ magazynka o regulowanej pojemności do replik airsoftowych na kulki 6 mm.

czytaj więcej

Przekazanie armat do MWL

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbyło się dzisiaj uroczyste przyjęcie sprzętu artyleryjskiego, związanego z historią Wojska Polskiego. Armaty odzyskano dzięki zabiegom MSZ w Norwegii i Finlandii.

czytaj więcej

Drugi Mors w Polsce!

27 czerwca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie miało miejsce uroczyste przekazanie pozyskanego z Węgier 9-mm pistoletu maszynowego wz. 39 Mors.

czytaj więcej

Wyposażenie

Malutki plecak – IWO Hest nie nadaje jeszcze swoim produktom nazw, więc roboczo będzie to po prostu plecak – okazuje się być produktem nie do końca standardowym. Przód plecaka to odchylana w dół klapa pokryta z zewnątrz panelami molle od wewnątrz będąca zaś płaską długą kieszenią zapinaną na krótki, ukośnie wszyty bryzgoszczelny suwak. Po odpięciu górnych zatrzasków klapy ta kieszeń staje się łatwo dostępna – nadaje się więc do przenoszenia rzeczy pierwszej potrzeby – a jednocześnie jest dość bezpiecznie zamykana – suwak znajduje się od wewnątrz. Po zapięciu całości staje się niewidoczny.

Pod klapą – w dolnej części plecaka – znajduje się siatkowa kieszeń o regulowanej – za pomocą czterech taśm i zatrzasków wielkości. Bez trudu mieści się w niej hełm – takie jest jej zastosowanie „z definicji” wg producenta. Ja upchnąłem w niej lekką kurtkę przeciwdeszczową, bluzę i zostało jeszcze sporo miejsca. Nie polecam jednak umieszczania tam więcej niż jednej rzeczy (lepiej jeden duży przedmiot niż dwa małe) – bo żeby dostać się do głównej kieszeni plecaka trzeba rozpiąć zatrzaski przytrzymujące klapę od góry. Jedna z rzeczy upchniętych w zewnętrznej siatkowej kieszeni zawsze próbuje się z niej wydostać. Zostaje więc bluza lub kurtka przeciwdeszczowa lub spory polar.

Między klapą a główną kieszenią plecaka naszyto kolejny panel molle. W sam raz, żeby dopiąć tam organizer na drobne przedmioty. Co prawda zmiejsza się wtedy o połowę pojemność siatkowej kieszeni, ale drobiazgi są jednocześnie łatwo dostępne (tuż pod klapą) i zabezpieczone przed niepowołanymi łapskami (organizer chowa się pod klapą i nie ma do niego dostępu).

Oczywiście niewielkie boczne ścianki głównej komory w całości obszyte są taśmami molle.

Wnętrze głównej komory (patrząc od strony pleców) to: siatkowa kieszeń na pęcherz hydracyjny zabezpieczana tylko shock-cordem ze stoperem, główna część komory oraz niewielka zapinana na zwykły suwak kieszeń z siatki. Ta kieszeń przyszyta jest do plecaka tylko po bokach – tworzy się więc między nią a przednią ścianą głównej komory kanał, który może przytrzymywać dłuższe przedmioty.

Główna komora zapinana jest dwubiegowym, bryzgoszczelnym suwakiem.

System nośny jest prościutki. Brak oczywiście – ze względu na rozmiar i zastosowanie – pasa biodrowego. Szelki są zaś szerokie dość grube i wypiankowane wewnątrz. Zarówno na plecach jak i na szelkach zrezygnowano z siatki dystansowej na rzecz Cordury. Szelki – co nieczęsto spotykane są regulowane zarówno u góry jak i u dołu. Da się je również całkowicie odpiąć od plecaka.

Regulacja po obu stronach to ukłon w kierunku militarnego zastosowania – jeśli zakładać plecak na grubą kamizelkę (z elastycznymi bądź ceramicznymi wkładami) wygodnie jest mieć możliwość przedłużenia szelek również od góry, żeby plecak nie stał się „zagłówkiem”.

Ja jednakowoż na kamizelkę nie będę go zakładał, tak jak pisałem w poprzedniej notce – plecak będzie jeździł ze mną na rowerze. O faktycznej przydatności do tego celu – następnym razem.

 


Spis treściGaleria